Yazılım

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi Veren 10 Ücretsiz Platform

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi Veren 10 Ücretsiz Platform

Çocuklar neden kodlama öğrenmeli?

Çocuklara kodlama öğretmek için pek çok neden vardır; bunlardan bazıları şunlardır;

– Bilgisayarları anlamak ve kodlamanın temellerini öğrenmek, çocukların işlerin nasıl yürüdüğünü anlamalarına yardımcı olur.

– Problem çözme yeteneği, genel olarak yaşamda faydalı olan bir özelliktir. Kodlamayı öğrenmek, çocuklara bu tür bir beceriyi gençken öğrenme şansı verir ve onlara yaşamları boyunca yardımcı olabilir.

– Kodlamayı öğrenmek çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretir. Margaret Mead, Amerikalı insanbilimci, bu konuda şu sözü söylemiştir: “Çocuklara ne düşünecekleri değil, nasıl düşünecekleri öğretilmelidir”.

– Kodlama öğrenmek önemlidir; çünkü programlama yapmak çocuklara deney yapmayı öğretir ve onlara yaratıcı olmaları için güven verir.

Dünyanın nasıl geliştiğine baktığınızda, kodlama son derece yararlı bir beceridir. Sadece teknoloji sektöründekilere değil, bilgisayar koduna güvenen artan sayıda işletme var. Kod yazmayı öğrenen bir çocuk, teknoloji, finans, perakende, sağlık veya diğer sektörlerden hangisine girmeye karar verirlerse versinler, gelecekte kendilerine sunulan daha fazla istihdam fırsatı ile daha fazla avantaja sahip olacaktır. Bu, okullara kodlamanın öğretilmesi için önemli bir nedendir.

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi  çocuklar için önemli olmasının bazı nedenlerinden bahsettik. Çocuğunuz varsa, ona teknoloji ve bilgisayarların çalışma şekli hakkında bilgi edinme fırsatı vermek kesinlikle onlara hayatta bir avantaj sağlayacaktır. Gençken kodlamayı öğrenmek, onları başarılı bir gelecek için hazırlayacaktır.

Çocuklar İçin En Popüler Kodlama Platformları

Çocuklar hayal güçlerini gerçeğe dönüştürmenin yolunu keşfettiklerinde kodlama eğlenceli bir deneyime dönüşür. Çocuğunuzun hayatının erken bir aşamasında programlamayı öğrenmeye başlamasına izin vermek, başarılı kariyeri için en iyi kararınız olabilir. Çünkü çocuklar herhangi bir yetişkinden daha hızlı öğrenir.

Çocuğunuz için faydalı ve eğlenceli çevrimiçi kodlama kursları bulabileceğiniz birçok platform var. Bu yazımızda sizlere kodlama eğitimi veren en popüler 10 platformdan bahsedeceğiz.

1- SCRATCH

SCRATCH
SCRATCH

Scratch, ABD’de bulunan MIT’in geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve çok basit bir ara yüze sahip bir programlama dilidir. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fareyle tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar yaratabilir.

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi bu platform hem Türkçe hem de İngilizce kullanılabilir. Çocuğunuz İngilizcesini de geliştirsin istiyorsanız, platformu İngilizce kullanabilirsiniz.

Code.org
Code.org

Code.org; çocuklar, öğrenciler ve öğretmenler arasında en sık kullanılan çevrimiçi kodlama oyunu platformudur. Oyunlar, videolar ve programlar aracılığıyla yararlı bilgiler verirler.

Çocuğunuzun programlama ve BT (Bilişim Teknolojileri) alanında dikkatini çeken ideal bir platform arıyorsanız, bu web sitesine göz atabilirsiniz. Bu web sitesinde çocuğunuz için pek çok yararlı kaynak, uygulama ve ilham verici videolar bulabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi Code.org ile çok basitten zora doğru sıralanmış bir çok ders ile birlikte bilgisayarsız etkinlikler de yer almakta. Code.org ile kendinizi kolay ve eğlenceli bir şekilde kodlama alanında geliştirebilirsiniz.

3- Kodu Game Lab

Kodu Game Lab
Kodu Game Lab

Microsoft tarafından geliştirilmiş, 3 boyutlu ortamda 3 boyutlu karakterler kullanılarak oyun yapmayı ve programlamayı amaçlayan bir platformdur. MBlock ve Scratch gibi blok tabanlı görsel programlama kullanılır.

Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi Kodu Game Lab, çocukların blok tabanlı basit görsel programlama diliyle ‘oyun’ geliştirebildikleri, oynayabildikleri ve yaptıkları oyunları arkadaşlarıyla paylaşabildikleri bir yazılımdır. Kodu Game Lab oyun oynayarak, oyun programlamaya imkan sunar. Hem de hiçbir programlama dili bilmenize gerek olmadan!

4- Code Academy

Code Academy
Code Academy

 

Şu an 24 milyondan fazla kullanıcıya HTML, CSS, JQuery, PHP, Ruby, JavaScript ve Python gibi dilleri en temel seviyeden ele alıp çocuk ve yetişkinlere oyunlar ile kodlama eğitimi veriyor.

Eğitmenler için kodlama eğitimi verme fırsatı da sunan codeacademy sitesine ücretsiz olarak üye olmak için google veya facebook hesabınızın olması yeterli.

Lightbot
Lightbot

Lightbot, Danny Yaroslavski tarafından geliştirilen yazılım programlama kavramlarını öğrenmek için eğitici bir video oyunudur. Bu uygulama hiç programlama deneyimi olmayan her yaş grubu tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Programın açıklamasında K-12’nin her seviyesindeki öğrenciler olarak belirtilmiş ancak programlama tecrübesi olmayan yetişkinler için de tavsiye edilebilir. Genellikle programlamaya giriş için çoğu kişi tarafından tercih edildiği belirtiliyor.

Lightbotun son sürümü 28 farklı dilde kullanılabiliyor; ancak bunlar arasında Türkçe dil seçeneği yok. Ancak neyin nasıl yapılacağı uygulamada gösterildiği için İngilizce olarak da rahatlıkla her yaş grubu tarafından kullanılabilir.

6- Tynker

Tynker
Tynker

Tynker, çocuklara nasıl oyun ve program yapılacağını öğretmeyi amaçlayan bir eğitim programlama platformudur. Kaynak kodunu yazmak yerine, kod bloklarını görsel olarak sürükleyip birleştiriyorsunuz. Ayrıca, çocukların evde kodlama öğrenmeleri için kendi hızlarında ilerlemelerine olanak tanıyan çevrimiçi kurslar sunar. Bunun yanında okullar ve kodlama kampları için de güdüleyici öğretim programları geliştirmektedir.

Tynker, blok tabanlı görsel kodlama ile öğrencileri kodlama kavramlarını eğlenirken öğretmeyi amaçlar. Bu şekilde çocukların becerilerini daha hızlı geliştirerek Javascript ve Python gibi daha gelişmiş kodlama dillerine geçişini kolaylaştırmak hedeflenmiştir.

7- Blockly Games

Blockly Games
Blockly Games

Blockly Games programlamayı öğreten bir dizi eğitici oyundur. Daha önceden bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocuklar için tasarlanmıştır. Oyuncular, oyunların sonuna gelindiğinde, geleneksel metin tabanlı dilleri kullanmaya hazır olacaktır.

Blockly Games, geleceğin programcılarını teşvik etmek için Google tarafından yürütülen bir projedir. Oyunlar, oyuncunun hızını kendi ayarlayabileceği ve kendi kendine öğrenebileceği şekilde tasarlanmıştır.

8- Compute It!

Compute It!
Compute It!

Bize verdiği komutlarla hedefe ulaşmaya çalıştığımız bir algoritma oyunudur. Klavyeninin yön tuşlarını kullanarak bize verdiği komutları adım adım yapmaya çalışıyoruz.

58 bölümden oluşan bu oyun bize algoritmaların nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bölümler ilerledikçe yazılım geliştirme mantığını anlamayı sağlayan daha karışık algoritmalar önümüze çıkıyor.

Allcancode Run Marco
Allcancode Run Marco

Run Marco, Allcan Cod firmasının çocuklara kodlamayı öğretmek için geliştirdiği bir uygulamadır. Android, IOS ve Chrome eklentisi olarak da yüklenebilir. Üye olarak ve olmadan oynanabilir.Tamamen ücretsizdir.

Hopscotch
Hopscotch

Scratch ve Tynker’a benzeyen bir uygulama olan Hopscotch; sadece iPad ile çalışmaktadır. Ayrıca, onlara göre daha basit bir uygulama olan Hopscotch, yine kodların içinde boğulmadan, yap-bozlarla kodlamayı öğreten bir uygulamadır. Yeni başlayanlar için oldukça kullanışlı olan Hopscotch, kullanıcılarına basit programlama, mantıksal düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirme imkanı sunmaktadır.

Nevzat HAN

Bu web sitesi sizlere karşılıksız gönüllü olarak hizmet etmeyi hedefler. Bünyesinde olabildiğince gereksiz içeriklerden uzak durmayı benimser. Sizde yapacağınız kısa bir yorumla yazarlarımıza motivasyon sağlayabilir onları destekleyebilir varsa sorunuzu yorum kısmından iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu