1 Kış Aylarında Nasıl Araba Kullanılır ? | NevzatHan.Com

Kış Aylarında Nasıl Araba Kullanılır ?

TECRÜBE KONUŞUYOR 15 Aralık 2016 - 13:24 786 KEZ OKUNDU 8 YORUM YAPILDI

Kış Aylarında Nasıl Araba Kullanılır ?

Kış aylarının etkisini iyice hissettirdiği şu günlerde kar ve buz bazı sürücülerin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Yazıda bahsedeceğimiz birkaç sürüş tekniği ile kaygan zeminde araç kullanmayı daha kolay hale getirebilirsiniz.

Karlı zeminlerde en iyi tutunmayı kış lastikleri sağlıyor. Ayrıca bu lastiklerin sadece kar ve buzlu zeminde değil, hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü durumlarda daha iyi frenleme ve tutunma performansı verdiğini unutmamalıyız.

Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sürüş stilinizi değiştirmek olmalı. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenizi kolaylaştıracaktır. Fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalısınız.  ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin. Sistem tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyecektir ve yönlendirme imkanı bulabileceksiniz. Eğer aracınız eski tip fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesini engellemeye çalışın. 

 Vitese Göre : 

Manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız debriyajın sert kullanımı aracın dengesini bozabilir. Bu sebeple fren ve gaz pedalında olduğu gibi debriyaj pedalını da olabildiğince yumuşak kullanın. Vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engelleyecektir. Patinaja düştüğünüz durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutunmasını bekleyin.

Yokuş aşağı indiğiniz durumlarda ise inişe başlamadan hızınızı ayarlayın ve kontrolsüz bir şekilde yokuşa girmeyin. Aracın motor fren gücünden yararlanmak ve lastikleri kilitlemeden hafif fren yapmak iniş için en uygunu.

Denemek Lazım 

Karlı zeminlerde yolculuğa başlamadan uygun bir alanda ani fren yapmanız zeminin kayganlığı hakkında fikir vereceğinden sürüş stilinizi ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Sis ve Farlar Açık Olmalı

Yağış durumunda trafikte diğer sürücüleri uyarmak için sis lambalarınızı ve farlarınız yakmanız doğru bir davranış. Don olayının yaşandığı bölgelerde, silecekler ile camın arasına bir karton koymanız cama yapışmalarını engelleyecek ve daha hızlı bir şekilde yola çıkabilmenize imkan sağlar. Görüş alanınızı tamamen kapatan buğu ise kış günlerinin diğer sıkıntısı. Camlarınızda oluşan buğudan, araç kaloriferinden gelen sıcak havayı ön cama üfleterek kurtulabilirsiniz. Klimalı araçlarda ise klimayı çalıştırıp ön cama üfletmeniz yeterli olacaktır. Yeni model araçların çoğunda bu sorundan tek bir düğmeye basarak kurtulabiliyorsunuz zaten. 

Kar lastiği şart

Kışın kar yağmasa da, aracınız elektronik ve mekanik gelişmiş çekiş sistemleriyle de donatılsa da 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiği kullanılmalıdır. Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre özel profillerinin olması değildir. Yaz lastiklerinin malzemesi düşük sıcaklıkta sertleştiği için yola tutunması zayıflar. Kış lastiklerinin ise üretildikleri malzeme daha yumuşaktır ve soğuk hava şartlarında kuru asfalt veya karda tutunmayı artırır.

Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir.
Burada yazılanlar karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken ve hayatınızı kolaylaştıran ufak ipuçları. Ancak siz yine de karlı günlerde mecbur kalmadıkça otomobilinizi kullanmayın ve toplu taşımayı tercih edin.Nevzat
nevzathan01@hotmail.com

Webmaster | Sosyal Medya Uzmanı | Haber ve Medya Yöneticisi | Wordpress Developer | İyi Aile Babası | ♠♠ Amaçları Olmayan İnsanlar Amaçları Olan İnsanların Araçları Olurlar ♠♠

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bakkal Kimdir?

Belki sizin de vardır ama yakınımda böyle bir bakkalım var... Sadece...

Kış Aylarında Nasıl Giyinmeliyiz ?

Kış aylarında kalın ve sıkı sıkı giyinmek aslında bilinen bir hatadır. Kış aylarında k...

İlk web sitem ile maceralarım.

Merhaba arkadaşlar bu aleme yani webmaster alemine 2006 yılında bir haber sitesi ile atıldım .. ...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 8 )

 • metalicgri 16 Aralık 2016 / 23:25 Cevapla

  siteniz çok güzel olmuş tebrikler konularınız çok güncel bilgiler paylaşmışsınız başarılarınızın devamını dilerim.

 • YeniSistemUzmani 17 Aralık 2016 / 00:39 Cevapla

  Çok önem arz eden bir konu. Özellikle bu aralar can kaybı olan kazaların bazıları mağlesef buzlanma ve bilinçsiz sürüş yüzünden meydana geliyor. Bu yazı bu açıdan çok faydalı olmuş.

 • hasan 19 Aralık 2016 / 01:48 Cevapla

  evet lastik seçimi ve boş bir alanda deneme sürümü yapıp, aracın tepki ve tepkime sürelerini tartmak önemli ama  ne kadar usta ve  tecrübeli  olsanız bile son paragrafa  katılanlardanım. Mecbur kalmadıkça aracımla çıkmayıp, toplu tasıma araçlarını tercıh edıyorum. Böylece trafiğin rahatlamasına ve olası sıkışıklılıkları önlemiş oluyorum. 

 • Digiturk 19 Aralık 2016 / 16:04 Cevapla

  Konu çok önemli bir konu dikkatli olmamız lazım kazalardan korunmak için faydalı konu ve bilgi için teşekkürler.

 • necip 22 Aralık 2016 / 19:31 Cevapla

  gerçekten çok önemli bilgiler kışın araçların için can ve emniyet acısından yapılması gerekenler tek tek anlatılmış

 • marslinakliyat 9 Ocak 2017 / 12:06 Cevapla

  Yoğun kar yağışı olan bu günler için çok faydalı bir paylaşım olmuş.Teşekkürler.

 • Recepİvedik5 17 Ocak 2017 / 14:13 Cevapla

  Kar yağışlarında aracım ile çıkmıyorum Taksi kullanıyorum daha güvenlikli geliyor.

 • bedaze 11 Şubat 2017 / 17:31 Cevapla

  Kış aylarında mümkün olduğunca araba kullanmamayı tercih ederim yok illa kullanacaksamda otomatik vites araba kullanmayı tercih ederim

BU YAZIYA YORUM YAP