Finlandiya'nın Yüksek Eğitimli Öğretmenleri | NevzatHan.Com

Finlandiya’nın Yüksek Eğitimli, Saygı Gören ve Özgür Öğretmenleri

FİNLANDİYA 10 Aralık 2016 - 10:13 367 KEZ OKUNDU 3 YORUM YAPILDI

Finlandiya’nın Yüksek Eğitimli, Saygı Gören ve Özgür Öğretmenleri

“Finlandiya'daki öğretmenler özerkliği olan profesyoneller ve genç insanların hayatlarında bir fark yarattıkları için çok saygı görüyorlar" diyor Sahlberg.

 

Ville Sallinen, küçük çocukların neşe dolu varlıklarıyla güzelleşen sessiz bir sınıfta Finlandiya okullarının tüm dünyayı kıskandıran her şeyini öğreniyor.

22 yaşındaki Sallinen, bir avuç 8 yaşındaki çocuğa okumayı öğretiyor. Beş yıl süren sınıf öğretmenliği yüksek lisans eğitimi sırasında okulda yaptığı kısa bir öğretmenlik sürecinin sonuna yaklaşıyor.

Helsinki’nin doğusundaki bu Viikki Öğretmen Eğitimi okulu, kendini öğrenci öğretmenler için bir laboratuar olarak tanımlıyor. Sallinen burada, okulun bağlı olduğu üniversitede öğrendiği bütün teorileri deneyebiliyor. Bu okul, tıp öğrencilerine yönelik olan üniversite eğitim hastanelerine eşdeğer.

Okulun müdürü Kimmo Koskinen şöyle diyor: “Bu, öğretmenliğe ne kadar fazla saygı duyduğumuzu göstermemizin bir yolu. Bu eğitim, doktorları eğitmek kadar önemli.”

Öğretmenliğin son derece değerli bir meslek olduğu bir ülkeye hoş geldiniz. Finlandiya’nın öğretmenleri, dünya üzerinde önemli bir etkisi olan PISA performans sıralamalarında ülkelerinin 2001 yılından beri en üst sıralarda kalmasını sağladı. Bu sayede ülke “eğitim turistlerinin” akınına uğrarken dünyanın pek çok ülkesindeki diğer öğretmenler Finlilerin deneyimlerinden bir şeyler öğrenmek için çabaladı.

Finlandiya derin bir ekonomik krizden geçiyor ve okullar üzerinde de tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi ciddi finansal baskılar var. Ancak sınıf öğretmenleri için beş yıllık yüksek lisans eğitimi üzerinde herhangi bir baskı söz konusu bile değil. Rekabet oldukça sert. Helsinki ‘de bu yıl eğitime başvuranların sadece yüzde 7′si kabul edildi. 1,400′den fazla insan hayal kırıklığı yaşadı.

Helsinki Üniversitesi eğitim profesörü Leena Krokfors şöyle diyor: “Finlandiya’daki öğretmenlik eğitimi sisteminin temel gücü, öğrencilerin eğitim süresi. Ve politikacılar Finlandiya’nın iyi öğretmenler çıkarmasından mutlu olduğu için bu süreyle ilgili hiçbir problemleri yok.”

Krokfors şöyle devam ediyor: “Üst düzey eğitim, genç öğretmenlere sınıfta hangi yöntemleri kullanacaklarını seçme konusunda çok fazla özerklik vermenin temelini oluşturuyor. Bu İngiltere’dekinin tam tersi bir durum. İngiltere’de öğretmenlik yapmak idarecilik ile öğrencilere test yapmak arasında bir yerlerde gibi duruyor.”

Finlandiya’da öğretmenler teftiş, standart testler ve devlet kontrolü gibi dışsal gerekliliklerden büyük oranda özgürler. Okul teftişleri 1990′larda kaldırılmış.

“Öğretmenlerin bu yüksek kaliteli eğitimi almaları gerekiyor ki kendilerine verilen özgürlüğü gerçekten kullanmayı ve problemleri araştırma bazlı bir yolla çözmeyi öğrenebilsinler” diyor Krokfors. “Onlara öğrettiğimiz en önemli şey, aldıkları pedagojik kararları ve vardıkları yargıları kendileri için yapmaları.”

İngiltere’de ise bunun aksine akademiler, özel okullar ve serbest okullar kalifiye olmasalar bile istedikleri insanları işe alabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı 2013 yılında, İngiltere’de öğretmenin olmanın artık en kolay işlerden biri olduğunu açıkladı.

Finlandiya’nın eğitim sisteminde kullandığı yöntemleri yaygınlaştırmak için köşe yazıları yazan Harvard Üniversitesi’ndeki Finlandiyalı eğitimci Pasi Sahlberg’e göre küçük, nispeten yoksul bir tarım ülkesi için tüm genç nüfusunu eşit bir şekilde iyi eğitmek diğer endüstriyelleşmiş ülkeleri yakalamanın en iyi yolu olarak görülmüştü.

Sahlberg’in deyimiyle Fin rüyası, hangi sosyokültürel düzeydeki aileden ya da kişisel şartlardan gelirse gelsin bütün çocukların kendi mahallerinde iyi bir okullarının olmasıydı. Bu odak, son 40 yıldır hiç değişmeden aynı kaldı.

70′lerde ve 80′lerdeki dönemde okullar üzerinde sıkı bir merkezi yönetim ve kontrol, devlet tarafından hazırlanan müfredatlar, dış denetimler ve ayrıntılı düzenlemeler vardı. Fin hükümeti okullar ve öğretmenler üzerindeki tüm gücü elinde tutuyordu. Ancak 90′larda başlayan yeni dönemde bilinçli bir şekilde yeni bir eğitim kültürü yaratıldı. Bu kültürün temel özellikleri; eğitim otoriteleri ile okullar arasındaki güven, yerel kontrol, mesleki profesyonellik ve özerklik oldu. Okullar kendi müfredatlarını planlamadan ve öğrenci değerlendirmelerinden sorumlu hale getirildiler. Devlet denetimleri durduruldu. Bu sistem, öğretmenlerin yüksek akademik özelliklerinin olmasını ve kendilerinin birer profesyonel olarak görülmesini gerektiriyordu.

Krokfors öğretmenlerin gördüğü yüksek saygıyı şöyle anlatıyor: “Eğer Finlandiya’nın tarihine bakarsanız, öğretmenlerin her zaman küçük köylere medeniyeti getiren insanlar olarak görüldüğünü fark edersiniz.”

Finlandiya’daki öğretmen eğitimi sadece fazlasıyla araştırma bazlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıf öğretmenliği yüksek lisans programındaki bütün öğrenciler araştırmaları kendileri yapıyor. Bu, fakülte dekanı Patrik Scheinin için bir gurur kaynağı.

“Bilişsel çelişki üretmek istiyoruz. İyi bir eğiticinin görevi, öğretme hakkında her şeyi bildiğini söyleyen birini rahatsız etmektir” diyor Scheinin. “Bir şeyi 20 yıldır yapıyor olmanız ve bu şeyin sizin için işe yarıyor olması, diğer öğretmenler, öğrenciler ya da diğer konular için de işe yarayacak anlamına gelmez.”

Eğitimciler Finlandiya okullarının bu kadar “moda” olmasına yardım eden tarihsel faktörlere işaret ediyor: Ülkenin düşük nüfusu, modernliğe geçişte görece geç kalmaları, eşitlik ve işbirliği gibi değerlerin toplumda yaygın bir şekilde kabul görmesi gibi. Ancak esas olarak öğretmenliğin ileri derece eğitim gerektiren bir alan olması kararı, Fin toplumunun bu mesleği yüksek bir konuma taşımasına sebep oldu.

“Finlandiya’daki öğretmenler özerkliği olan profesyoneller ve genç insanların hayatlarında bir fark yarattıkları için çok saygı görüyorlar” diyor Sahlberg.

“Bunun bir sonucu olarak bu eğitimi almayı seçenler kendilerini hayatları boyunca öğretmeye adıyorlar. Bence esas sorun, öğretmenliği sadece bir süreliğine yaptığınız ve nerdeyse herkesin yapabildiği bir şeye dönüştüren hızlı öğretmen hazırlık programları” diye ekliyor Sahlberg.Nevzat
nevzathan01@hotmail.com

Webmaster | Sosyal Medya Uzmanı | Haber ve Medya Yöneticisi | Wordpress Developer | İyi Aile Babası | ♠♠ Amaçları Olmayan İnsanlar Amaçları Olan İnsanların Araçları Olurlar ♠♠

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Mucizeler Yaratan Göller Ülkesi Finlandiya

Okula, koulu; kahveye kahvi; ataya aiti diyorlar. Yazdıkları gibi okuyorlar… Kimler mi? Finlan...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 3 )

 • A.Tevfik ATABEY 15 Aralık 2016 / 12:35 Cevapla

  Öğretmenliğin ;  İDEALİZM olduğu ve insanın İdealist olmasının greketiğini anlayan ve bu insanların gerçekte gelecek nesillere yeni bir versiyon kazandırmak olduğunu anlatabilmenin,

  En basit yolunun EĞİTİM olduğunu eğer bizde birilerine anlatabilseydik diye düşünmeden edemiyorum.

  ATATÜRK' ün dediği gibi HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR , fakat bizler Hollanda' nın kültür seviyesine ve onların insanlık seviyesine gelebilmek için daha çok sular akması gerekir,  köprülerin altından, tabii bizde çok fırın ekmek yiyip şişmanlamamız gerekir ki..

  Bu tip birilerini yetiştirip , bu birilerie aynı İDEAL'ler ile bizden sonra gelenleri yetiştirebilsin.

  Bana göre zor görünen bu sistem için , gerçekte nasıl bir çözüm bulunacak bayağı merak ediyorum.

  Görüşmek üzere

  A.Tevfik ATABEY

  TB2BEY

 • muray 4 Ocak 2017 / 16:45 Cevapla

  öğretmenlere herzaman saygımız sonsuz egitici ve ögretici hayatımızda önemli yerlere sahipler kimler ilk okul ögretmeninin ismini unutabildiki http://www.mfcamfilmi.com

 • meltem fsm 31 Mart 2017 / 17:04 Cevapla

  Etkili bir yazı olmuş.Bilgilendirici ve faydalı bir makale oluşu beni içine çeken şeyler arasındaydı.Ayrıca web sitesi olarak oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.Okumadan geçmeyin.Yararlı bir makale elinize sağlık.

BU YAZIYA YORUM YAP