Eğitimde Mucizeler Yaratan Göller Ülkesi Finlandiya | NevzatHan.Com

Eğitimde Mucizeler Yaratan Göller Ülkesi Finlandiya

FİNLANDİYA 10 Aralık 2016 - 10:51 346 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Eğitimde Mucizeler Yaratan Göller Ülkesi Finlandiya

Okula, koulu; kahveye kahvi; ataya aiti diyorlar. Yazdıkları gibi okuyorlar… Kimler mi? Finlandiyalılar. Çünkü Fince de tıpkı Türkçe gibi Ural Altay dil grubunun bir üyesi. Son yıllarda OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ve diğer sınavlardaki başarıları ile eğitim sistemi hayli dikkat çeken Finlandiya, başka birçok özelliği ile de yakından tanınmayı hak ediyor.

Fince aynı zamanda fantastik edebiyatseverlerin de yakından bildiği bir dil. Zira bu türün en büyük ustalarından J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitabındaki Elflerin dilini Fince’den esinlenerek yarattığı biliniyor.

Hazır dilden bahsederken biraz da Fin edebiyatına değinmekte yarar var. Halk şarkılarının ve sözlü edebiyatın etkisi büyük. Milli destanları Kalevela ise 1835’te Elias Lönnrot’un köy köy dolaşarak topladığı kahramanlık öykülerini anlatıyor.

Finlandiya denince hele de kış mevsimiyle akla ilk gelen soğuk ancak kışı en rahat geçirebileceğiniz yerlerin başında yine burası geliyor. İsterseniz iglolarda kalabilir ve milli parklarda dolaşabilirsiniz. Evlerde sauna bulunuyor, Fin hamamları da meşhur.

Türkiye’de Göller Bölgesi var. Finlandiya için de Göller Ülkesi demek yanlış olmaz. Ülkede tam 188 bin göl var. Yeri gelmişken belirtelim yüzölçümü 338 bin 424 kilometrekare ve ülkenin yüzde 70’i ormanlarla kaplı. Nüfusu yaklaşık 6 milyon.

Teknolojik açıdan da en gelişmiş ülkelerden biri olan Finlandiya’da eğitim 7 yaşında başlıyor. Öğretmenlik en çok saygı duyulan ve en iyi kazandıran mesleklerin başında geliyor. Öğrencilerin girmek zorunda olduğu herhangi bir sınav bulunmuyor.

Eğitim sistemindeki başarısı nedeniyle son dönemlerde Türkiye’den eğitimci ve uzmanların da yakın takibe aldığı bu ülkede çocuklar, araştırmacı, düşünen bireyler olarak yetiştiriliyorlar.Nevzat
nevzathan01@hotmail.com

Webmaster | Sosyal Medya Uzmanı | Haber ve Medya Yöneticisi | Wordpress Developer | İyi Aile Babası | ♠♠ Amaçları Olmayan İnsanlar Amaçları Olan İnsanların Araçları Olurlar ♠♠

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Finlandiya’nın Yüksek Eğitimli, Saygı Gören ve Özgür Öğretmenleri

“Finlandiya'daki öğretmenler özerkliği olan profesyoneller ve genç...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU YAZIYA YORUM YAP